fbpx

Gabinet audiometryczny

Świat jest wypełniony dźwiękami. Małżowina uszna wyłapuje fale dźwiękowe i kieruje je poprzez przewód słuchowy na błonę bębenkową. Błona zaczyna wibrować, wprawiając w ruch kosteczki słuchowe. To właśnie tutaj, w uchu środkowym wibracje powietrza zamieniane są na drgania mechaniczne i przekazywane dalej do części ucha zwanej ślimakiem. Wprawione w drgania komórki rzęskowate przesyłają impulsy do muzgu za pomocą włókien nerwowych. We właściwych obszarach mózgu impulsy są interpretowane jako różne dźwięki.

budowa ucha

Uszy pełnią więcej funkcji, niż się nam wydaje. Odpowiadają za odbiór mowy, muzyki i innych dźwięków. Służą także do orientacji i lokalizacji w przestrzeni. Krótko mówiąc: dobry słuch wzbogaca życie w każdym aspekcie, dostarcza przeżyć, a także gwarantuje bezpieczeństwo.

 

Czynniki najczęściej wpływające na pogorszenie słuchu:


W przypadku większości ludzi wraz z wiekiem zdolność słyszenia ulega osłabieniu. 

Ten stan rzeczy może mieć wiele przyczyn.

- Niedosłuch starczy

W tym przypadku, wraz z wiekiem (od ok. pięćdziesiątego roku życia) pogarsza się funkcjonowanie komórek rzęskowych w uchu wewnętrznym. W większości przypadków najsilniej dotyka to zdolności słyszenia wyższych dźwięków – np. dźwięku dzwoniącego telefonu lub dzwonka do drzwi. Nadążenie za tokiem rozmowy odbywającej się w większym gronie jest często niemożliwe i tylko przy maksymalnym skupieniu oraz wytężeniu słuchu można coś zrozumieć.                                                         Co gorsza, zbyt głośne dźwięki mogą być odbierane jako bardzo nieprzyjemne.

- Ubytki słuchu spowodowane hałasem lub urazem akustycznym

Ten rodzaj schorzenia możemy określić mianem „najnowocześniejszej” odmiany niedosłuchu. Jest to nie tylko jedna z najczęstszych chorób zawodowych, lecz także skutek oddziaływania źródeł hałasu, tak szeroko rozpowszechnionych w naszym nowoczesnym społeczeństwie. Hałas jest też przyczyną powolnego, lecz ciągle postępującego rozwoju schorzenia. Pogarszanie się słuchu coraz częściej stwierdzamy u ludzi młodych, co jest związane ze wzrastającym obciążeniem słuchu. Znaczącym przykładem może być np. zbyt głośne słuchanie muzyki. W stadium początkowym tej dolegliwości osłabienie słuchu dotyczy dźwięków wysokich, później jednak osłabieniu ulega także zdolność słyszenia dźwięków o średnich częstotliwościach.

W obydwu przypadkach nowoczesne aparaty słuchowe wyraźnie polepszają zdolność i jakość słyszenia. 

Badania wykonywane przy pomocy specjalistycznych aparatów diagnostycznych pozwalają na szybkie ustalenie jakości słyszenia i charakterystyki utraty słuchu.

Zapraszamy na bezpłatne badanie słuchu w naszym gabinecie.

Wykonujemy odpłatne badanie słuchu i dobór aparatów słuchowych w domu klienta.

Prosimy o telefoniczne uzgodnienie terminu badania pod numerem tel. 42 630 66 25 lub 517 793 557

OPTOTON - widzisz i słyszysz wyraźnie