Kiedy powinno się korzystać z okularów?
Jeśli zauważysz, że ktoś widzi lepiej od ciebie z bliska lub z daleka, bądź widzisz inaczej niż zwykle to sygnał by zbadać swój wzrok. Specjalista z pewnością określi przyczynę Twoich kłopotów. Może to być łatwa do skorygowania wada krótkowzroczności lub nadwzroczności. Bardziej skomplikowane wady takie jak astygmatyzm, niezborność złożona również udaje się skorygować okularami.
W wieku około 40 lat oko traci sprawność akomodacyjną (zdolność ostrego widzenia z daleka i z bliska) wtedy potrzebne są okulary do tzw. czytania.
Jeżeli odczuwasz dyskomfort patrzenia spowodowany nadmiarem światła słonecznego lub sztucznego, prawdopodobnie twoje oczy są nadwrażliwe. Wtedy możesz korzystać z okularów z filtrami ochronnymi. Gdy Twoje oczy narażone są na działanie promieni słonecznych powinieneś używać okularów z dobrymi szkłami przyciemnionymi oraz z filtrami UV. Długotrwała praca przed monitorem komputera czy praca przy sztucznym świetle powinna wymusić na nas korzystanie z okularów ochronnych (okulary z powłoką antyrefleksyjną i antyolśnieniową). Proponujemy również okulary ochronne dla ludzi pracujących w szczególnych warunkach np.: stomatolog, spawacz, ślusarz, gdzie oczy narażone są na uszkodzenia mechaniczne.
Okulary mogą być doskonałym dodatkiem do garderoby, biżuterii i podkreślać urodę i styl, dodać elegancji.
Firma Carl Zeiss proponuje Państwu wiele rodzajów (konstrukcji) soczewek progresywnych o różnym stopniu zaawansowania technologicznego a co za tym idzie, różnym poziomie cenowym.
Linia Ekonomiczna soczewek progresywnych pozwala cieszyć się komfortem widzenia w podstawowym zakresie wad wzroku.
Linia Prestige to soczewki o najnowszych konstrukcjach optyki, których indywidualne projektowanie dla konkretnego klienta umożliwi najdokładniejsze dopasowanie okularów do sposobu użytkowania i stylu życia ich właściciela. Wszystkie rodzaje soczewek progresywnych mogą być wykonane w wersji bezbarwnej, przyciemnionej lub fotochromowej. Mogą również mieć zredukowaną grubość nawet o 70%. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju filtracji antyrefleksyjnej ułatwia funkcjonowanie w trudnych warunkach oświetleniowych.
Ponieważ konstrukcja soczewek progresywnych znacznie różni się od zwykłych, jednoogniskowych do korekcji dalekiego lub bliskiego widzenia trzeba mieć świadomość konieczności przyzwyczajenia się do nowych okularów progresywnych. Okres adaptacyjny może wynosić nawet kilka tygodni.
Długość okresu adaptacyjnego oraz komfort korzystania z okularów progresywnych zależy od kilku elementów:
* jakość soczewek (nowsza i bardziej indywidualna konstrukcja zwiększa funkcjonalność)
* dobrze dobrana oprawka (kształt i ułożenie oprawek pozwala zoptymalizować wybór soczewek)
* dokładność pomiarów (ustalenie funcji korekcji i sposobu montażu soczewek w oprawce)
* precyzja wykonania (precyzyjne połączenie wszystkich elementów w nowe wygodne okulary)
Trzeba pamiętać też o tym, że indywidualne predyspozycje osoby mającej nosić okulary progresywne mają wpływ na wybór odpowiedniej konstrukcji soczewek i długość okresu adaptacyjnego.
Gwarancja satysfakcji z nowych okularów progresywnych:
Zdarza się, że mimo uwzględnienia wszystkich tych czynników przy zamawianiu okularów ich użytkownik nie ma pełnego komfortu korzystania nawet po okresie adaptacyjnym. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników mogocych mieć na to wpływ, proponujemy nową wersję soczewek progresywnych lub bezpłatną zamianę na dwie pary soczewek jednoogniskowych. Decyzja zawsze należy do klienta.
Okulary czy soczewki kontaktowe?
Decyzja o sposobie korygowania wady wzroku zależy od potrzeb pacjenta. Noszenie soczewek kontaktowych nie musi i nie powinno wykluczać używania okularów. Ktoś kto na co dzień chodzi w okularach może zakładać soczewki kontaktowe np. do uprawiania sportu czy podczas wakacji. Musimy pamiętać, że o możliwości alternatywnego korzystania z soczewek kontaktowych czy okularów powinien zadecydować specjalista, który stwierdzi czy i jak powinniśmy to robić (czasami może się okazać że wada wzroku lub stan oczu pacjenta nie pozwoli na stosowanie soczewek kontaktowych) Podsumowując: korzystanie z okularów nie wyklucza używania soczewek kontaktowych i na odwrót - wymaga to jednak zawsze konsultacji ze specjalistą i rozsądnego korzystania z soczewek kontaktowych.
Rodzaje szkieł okularowych.
Soczewki okularowe najogólniej możemy podzielić w/g następujących kategorii:
Wszystkie rodzaje soczewek okularowych oferujemy w wersjach :
Rodzaje opraw okularowych.
Oprawy okularowe możemy podzielić w/g następujących kategorii
Inne pomoce optyczne.
Pomoce optyczne są to przyrządy ułatwiające, a w niektórych przypadkach umożliwiające widzenie osobom ze specjalnymi wadami wzroku. Są to również specjalistyczne urządzenia służące do wykonywania szczególnych czynności zawodowych wymagających dużej precyzji (np. mikrochirurg, jubiler, stomatolog, laborant). Realizujemy indywidualne zamówienia na różnego rodzaju okulary, ochronne i lornetkowe, lupy, lornetki, lunety, mikroskopy laboratoryjne i operacyjne, noktowizory i inne przyrządy optyczne.
Jak często powinno się badać wzrok?
Pacjent używający okularów powinien badać wzrok w/g zaleceń lekarza okulisty, nie rzadziej jednak niż raz na dwa lata. W sytuacji kiedy z jakiegoś powodu chce zrobić nową parę okularów powinien (nawet przed upływem dwóch lat) zbadać wzrok u specjalisty. Inaczej rzecz się ma gdy pacjentem jest dziecko lub osoba cierpiąca na schorzenia mające wpływ na ostrość widzenia (np. cukrzyca). Pamiętać trzeba jednak, że wizyta u okulisty jest niezbędna w przypadku pogorszenia widzenia.