fbpx

Okulary Łódź

Kiedy powinno się korzystać z okularów?
Jeśli zauważysz, że ktoś widzi lepiej od ciebie z bliska lub z daleka, bądź widzisz inaczej niż zwykle to sygnał by zbadać swój wzrok. Specjalista z pewnością określi przyczynę Twoich kłopotów. Może to być łatwa do skorygowania wada krótkowzroczności lub nadwzroczności. Bardziej skomplikowane wady takie jak astygmatyzm, niezborność złożona również udaje się skorygować okularami.
W wieku około 40 lat oko traci sprawność akomodacyjną (zdolność ostrego widzenia z daleka i z bliska) wtedy potrzebne są okulary do tzw. czytania.
Jeżeli odczuwasz dyskomfort patrzenia spowodowany nadmiarem światła słonecznego lub sztucznego, prawdopodobnie twoje oczy są nadwrażliwe. Wtedy możesz korzystać z okularów z filtrami ochronnymi. Gdy Twoje oczy narażone są na działanie promieni słonecznych powinieneś używać okularów z dobrymi szkłami przyciemnionymi oraz z filtrami UV. Długotrwała praca przed monitorem komputera czy praca przy sztucznym świetle powinna wymusić na nas korzystanie z okularów ochronnych (okulary z powłoką antyrefleksyjną i antyolśnieniową). Proponujemy również okulary ochronne dla ludzi pracujących w szczególnych warunkach np.: stomatolog, spawacz, ślusarz, gdzie oczy narażone są na uszkodzenia mechaniczne.
Okulary mogą być doskonałym dodatkiem do garderoby, biżuterii i podkreślać urodę i styl, dodać elegancji.


Firma Carl Zeiss proponuje Państwu wiele rodzajów (konstrukcji) soczewek progresywnych o różnym stopniu zaawansowania technologicznego a co za tym idzie, różnym poziomie cenowym.

Linia Ekonomiczna soczewek progresywnych pozwala cieszyć się komfortem widzenia w podstawowym zakresie wad wzroku.
Linia Prestige to soczewki o najnowszych konstrukcjach optyki, których indywidualne projektowanie dla konkretnego klienta umożliwi najdokładniejsze dopasowanie okularów do sposobu użytkowania i stylu życia ich właściciela. Wszystkie rodzaje soczewek progresywnych mogą być wykonane w wersji bezbarwnej, przyciemnionej lub fotochromowej. Mogą również mieć zredukowaną grubość nawet o 70%. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju filtracji antyrefleksyjnej  ułatwia funkcjonowanie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Ponieważ konstrukcja soczewek progresywnych znacznie różni się od zwykłych, jednoogniskowych do korekcji dalekiego lub bliskiego widzenia trzeba mieć świadomość konieczności przyzwyczajenia się do nowych okularów progresywnych. Okres adaptacyjny może wynosić nawet kilka tygodni.

Długość okresu adaptacyjnego oraz komfort korzystania z okularów progresywnych zależy od kilku elementów:

* jakość soczewek (nowsza i bardziej indywidualna konstrukcja zwiększa funkcjonalność)

* dobrze dobrana oprawka (kształt i ułożenie oprawek pozwala zoptymalizować wybór soczewek)

* dokładność pomiarów (ustalenie funcji korekcji i sposobu montażu soczewek w oprawce)

* precyzja wykonania (precyzyjne połączenie wszystkich elementów w nowe wygodne okulary)

Trzeba pamiętać też o tym, że indywidualne predyspozycje osoby mającej nosić okulary progresywne mają wpływ na wybór odpowiedniej konstrukcji soczewek i długość okresu adaptacyjnego.

Gwarancja satysfakcji z nowych okularów progresywnych:

Zdarza się, że mimo uwzględnienia wszystkich tych czynników przy zamawianiu okularów ich użytkownik nie ma pełnego komfortu korzystania nawet po okresie adaptacyjnym. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników mogocych mieć na to wpływ, proponujemy nową wersję soczewek progresywnych lub bezpłatną zamianę na dwie pary soczewek jednoogniskowych. Decyzja zawsze należy do klienta.Okulary czy soczewki kontaktowe?
Decyzja o sposobie korygowania wady wzroku zależy od potrzeb pacjenta. Noszenie soczewek kontaktowych nie musi i nie powinno wykluczać używania okularów. Ktoś kto na co dzień chodzi w okularach może zakładać soczewki kontaktowe np. do uprawiania sportu czy podczas wakacji. Musimy pamiętać, że o możliwości alternatywnego korzystania z soczewek kontaktowych czy okularów powinien zadecydować specjalista, który stwierdzi czy i jak powinniśmy to robić (czasami może się okazać że wada wzroku lub stan oczu pacjenta nie pozwoli na stosowanie soczewek kontaktowych) Podsumowując: korzystanie z okularów nie wyklucza używania soczewek kontaktowych i na odwrót - wymaga to jednak zawsze konsultacji ze specjalistą i rozsądnego korzystania z soczewek kontaktowych.


Rodzaje szkieł okularowych.
Soczewki okularowe najogólniej możemy podzielić w/g następujących kategorii:

 • w/g materiału z jakiego są wykonane
  • Soczewki mineralne ( tradycyjne z minerału kwarcowego )
  • Soczewki organiczne-plastikowe ( z polimetakrylanu, poliwęglanu lub innych
  • tworzyw)
 • w/g konstrukcji - sposobu korygowania różnych wad wzroku: krótkowzroczności (myopii), nadwzroczności (hyperopii), astygmatyzmu, niezborności i starczowzroczności.
  • Soczewki jednoogniskowe (pojedyncza moc do dalekiego lub bliskiego widzenia)
  • Soczewki dwuogniskowe (podwójna moc do dalekiego i bliskiego widzenia)
  • Soczewki progresywne (płynna zmiana mocy do dalekiego i bliskiego widzenia)

Wszystkie rodzaje soczewek okularowych oferujemy w wersjach :

 • Z redukcją grubości i ciężaru
 • Bezbarwne lub kolorowe
 • Przyciemnione lub samo przyciemniające się (Zobacz prezentację soczewek Transitions XTRActive)
 • Pokryte powłokami uszlachetniającymi podnoszącymi walory optyczne i użytkowe soczewek okularowychRodzaje opraw okularowych.
Oprawy okularowe możemy podzielić w/g następujących kategorii

 • w/g materiału z jakiego są wykonane

  • Oprawki z tworzyw sztucznych (np. Nylon, celidor, metakrylan)
  • Oprawki z metali i stopów metali (np. Stal nierdzewna, tytan, kobalt)
  • Oprawki z materiałów nietypowych (np. Drewno, róg bawoli, szylkret)

  W trakcie wybierania nowej oprawki okularowej radzimy zwrócić szczególną uwagę na wrażliwość skóry twarzy na materiał z jakiego wykonane są okulary. Niektóre metale ( szczególnie nikiel i chrom ) będące składnikiem stopów metali, oraz niektóre tworzywa ( z dodatkiem PCV ) mogą wywoływać alergie skórne. Tytan jest jedynym materiałem w 100% antyalergicznym używanym do produkcji opraw okularowych. Wyjątkowo rzadko zdarza się reakcja alergiczna na stal nierdzewną i nylon, a rzadko na kobalt, celidor, metakrylan i bezniklowe stopy metali.

 • w/g konstrukcji - sposobu montowania szkieł korekcyjnych

  • Oprawki zamknięte (w całości obejmujące szkła okularowe)
  • Oprawki otwarte (w całości lub części odsłaniające szkła okularowe)

  Warto podkreślić, że obydwa te rodzaje opraw mogą być wykonane z metalu jak również z plastiku i innych materiałów. Trzeba pamiętać, aby do szkieł o znacznej grubości wybierać oprawkę o mocniejszej konstrukcji. W naszych salonach OPTYK-ZEISS dysponujemy komputerowym systemem doboru okularów "winfral". Na ekranie monitora można obserwować swoją twarz w kilku różnych okularach, uwzględniających rodzaj szkieł, ich kolor, grubość, ciężar i inne parametry. Jest to szczególnie przydatne dla osób z dużymi wadami wzroku, które nie mogą ocenić swojego wyglądu w nowych oprawkach. Nasi doświadczeni specjaliści są do państwa dyspozycji. Wieloletnia praktyka i szkolenia zawodowe pozwalają im na skuteczną pomoc naszym klientom w dobieraniu najlepszych modeli okularów do podkreślenia odpowiedniego wizerunku. Do wyboru oferujemy Państwu ponad 3000 opraw okularowych o różnorodnym wzornictwie i cenach (w tym kolekcje limitowane oraz oprawy wykonywane na zamówienie w pojedynczych egzemplarzach). W ofercie mamy kolekcje okularów większości znanych linii projektowych (np.: Dior, TAG Hauer, Armani, Gucci, Chanel, Joop, Jaguar, Davidoff, Zeiss, Cartier, Mont Blanc, Prada, du Pond, Ferre, Chopard, Boss, D&G, Silhouette, Tom Ford, Longines, Max Mara, La Roche, Dunhil i wiele, wiele innych). Każdy może wybrać dla siebie okulary z kolekcji bardziej i mniej znanych w pełnym zakresie cen, od bardzo przystępnych do drogich - ekskluzywnych. W trosce o zadowolenie z jakości okularów nie oferujemy naszym klientom najtańszych dostępnych na rynku modeli.Inne pomoce optyczne.
Pomoce optyczne są to przyrządy ułatwiające, a w niektórych przypadkach umożliwiające widzenie osobom ze specjalnymi wadami wzroku. Są to również specjalistyczne urządzenia służące do wykonywania szczególnych czynności zawodowych wymagających dużej precyzji (np. mikrochirurg, jubiler, stomatolog, laborant). Realizujemy indywidualne zamówienia na różnego rodzaju okulary, ochronne i lornetkowe, lupy, lornetki, lunety, mikroskopy laboratoryjne i operacyjne, noktowizory i inne przyrządy optyczne.


Jak często powinno się badać wzrok?
Pacjent używający okularów powinien badać wzrok w/g zaleceń lekarza okulisty, nie rzadziej jednak niż raz na dwa lata. W sytuacji kiedy z jakiegoś powodu chce zrobić nową parę okularów powinien (nawet przed upływem dwóch lat) zbadać wzrok u specjalisty. Inaczej rzecz się ma gdy pacjentem jest dziecko lub osoba cierpiąca na schorzenia mające wpływ na ostrość widzenia (np. cukrzyca). Pamiętać trzeba jednak, że wizyta u okulisty jest niezbędna w przypadku pogorszenia widzenia.